Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) považuje súčasnú situáciu s výpoveďami viac ako 3 000 lekárov po celom Slovensku za vážny problém, ktorý si vyžaduje okamžitú pozornosť vlády a ministerstva zdravotníctva. Zástupcovia ANS tlmočili toto stanovisko ministr

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) považuje súčasnú situáciu s výpoveďami viac ako 3 000 lekárov po celom Slovensku za vážny problém, ktorý si vyžaduje okamžitú pozornosť vlády a ministerstva zdravotníctva. Zástupcovia ANS tlmočili toto stanovisko ministrovi zdravotníctva na dnešnom stretnutí. 

 

Podľa prezidenta ANS Mariána Petka je potrebné, aby vláda a minister zdravotníctva Kamil Šaško neodkladne otvorili rokovania s Lekárskym odborovým združením (LOZ). „Vyzývame všetky zúčastnené strany ku konštruktívnemu dialógu a k hľadaniu kompromisného riešenia. Nie nemocnice, ale vláda podpisovala v roku 2022 memorandum s LOZ,“ zdôraznil Petko a dodal, že práve preto by vláda mala teraz zabezpečiť udržateľnosť systému zdravotnej starostlivosti.

 

ANS upozorňuje na chyby z minulosti a navrhuje, aby sa pri riešení súčasnej krízy vláda vyvarovala opakovaniu tých istých nedostatkov. Predchádzajúce memorandum s lekármi neobsahovalo konkrétne požiadavky na zabezpečenie dostupnosti lekárov v nemocniciach, ako napríklad to, aby lekári mali len jeden plnohodnotný úväzok v jednom zdravotníckom zariadení namiesto viacerých čiastočných úväzkov na viacerých miestach.

 

ANS zároveň zopakovala potrebu riešiť oprávnené nároky jej členov, ktoré považuje za nevyhnutné pre udržateľnosť celého systému. „Nemocnice združené v ANS potrebujú v roku 2025 pokryť zvýšené náklady v sume minimálne 140 miliónov eur,“ pripomenul Petko. Tieto náklady vyplývajú zo súčasného zákonného nárastu mzdových výdavkov a rastúcich prevádzkových nákladov, ktoré sú dôsledkom inflácie. ANS tiež poukazuje na pretrvávajúcu neistotu ohľadom kompenzácií za dôsledky transakčnej dane a zvýšenej DPH, čo môže vážne ovplyvniť financovanie zdravotnej starostlivosti v nasledujúcom období.

 

ANS naďalej zdôrazňuje svoju ochotu spolupracovať na riešeniach v prospech pacientov. „Sme ochotní aktívne spolupracovať a hľadať riešenia, ktoré budú udržateľné z hľadiska kvality poskytovanej starostlivosti, ako aj z hľadiska pracovných podmienok lekárov a ďalšieho zdravotníckeho personálu,“ uviedol prvý viceprezident ANS Igor Pramuk.

 

Asociácia nemocníc Slovenska verí, že spoločným úsilím všetkých zúčastnených strán bude možné nájsť cestu, ktorá zabezpečí stabilitu slovenského zdravotníctva a uspokojí potreby pacientov, zdravotníckeho personálu i poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.