Nemocnice ANS potrebujú v roku 2025 vykryť zvýšené náklady minimálne o 140 miliónov eur.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) upozorňuje na navýšenie finančných nákladov, ktorým bude čeliť v roku 2025. Zvyšovanie mzdových nákladov, ktoré vyplývajú z platnej legislatívy a rast prevádzkových nákladov spôsobených infláciou, spôsobí nemocniciam združeným v ANS nárast nákladov o ďalších 140 miliónov eur.

Konštatovali to zástupcovia ANS po dnešnom rokovaní Rady ANS. Potrebné podklady odovzdali Ministerstvu zdravotníctva SR. „Upozorňujem, že ide len o navýšenie, nie o celý objem, pričom sme vychádzali z platnej legislatívy, ak sa nezmení valorizácia, čiže mzdový automat,“ priblížil prezident ANS Marián Petko. Dodal, že je preto absolútne nevyhnutné, aby kapitola pripravovaného rozpočtu pre zdravotníctvo počítala s takýmto nárastom finančných prostriedkov a kryla oprávnené nároky.

Zároveň ANS dlhodobo upozorňuje, že finančné prostriedky pre zdravotníctvo sa musia radikálne navýšiť pre celý sektor. Ak chceme zachovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti tak ako doteraz, bude potrebné systém dofinancovať ešte v tomto roku sumou 250 až 300 miliónov eur.